با عرض پوزش در حال بروز رسانی و ارتقاع عملکرد و ظاهر وبسایت میباشم در این حال ممکن است در عملکرد وبسایت مشکلاتی باشد . از صبوری شما سپاسگذاریم

 دریک نگاه

ما با ترجمه کتب و مقالات بروز بین المللی که از غنی ترین و پرفروش ترین کتب و مقالات معتبر آمریکا و اروپا می باشند سعی بر جبران خلاء منابع و آموزش استاندارد برای هموطنان عزیز داریم.

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (5 Votes)

سه روش بدون خطا برای تمایز بین بازار روند دار و بازار رنج

نویسنده : نایل فولر

ترجمه و نشر : price-action.ir

گردآوری : احمدرضا جبل عاملی

یکی از مهم ترین چیزهایی که ما به عنوان معامله گر باید انجام دهیم تعیین این است که آیا بازار روند دار است یا خیر. پاسخ به این پرسش روش دستیابی شما به بازار خاص را تعیین می کند. بنابراین مهم است که بدانید چگونه میان یک بازار روند دار و دیگری که بازار رنج (range) است تفاوت قائل شوید.

اگر این موضوع بحث اخیر شما بوده و یا یک معامله گر تازه کار هستید، این مبحث از آن شماست. پس از خواندن این مقاله حتما درک بهتری خواهید داشت از اینکه چگونه نمودار روند دار و بدون روند را از هم متمایز کنید.

1 - جست و جوی الگوهای معاملاتی پرایس اکشن

این روش به معنای واقعی صدها سال است استفاده می شود و تنها یک دلیل خوب دارد: جواب می دهد.

روش مورد علاقه من برای تعیین اینکه آیا یک بازار، رونددار است یا خیر این است که خیلی راحت به حرکت قیمت در آن بازار توجه کنم. به زبان ساده تر، من به دنبال یک الگوی تکرار شده از سقف های بالاتر (Higher High) و کف های بالاتر(Higher Low) هستم که در بازاری با روند رو به رشد و نیز سقف های پایین تر(Lower High) و کف های پایین تر(Lower Low) در بازاری با روند نزولی وجود دارد.

در ادامه نمونه ای از بازاری را مشاهده می کنید که با الگوی تکرار شونده سقف های پایین تر و کف های پایین تر، روندی نزولی داشتند...

آموزش تحلیل تکنیکال نایل فولر

در ادامه نمونه ای از بازاری را مشاهده می کنید که مشخصا روند صعودی را با الگوی تکراری سقف ها و کف های بالاتر نشان می دهد...

آموزش فارکس نایل فولر

نکته : معمولا ایمیل هایی که به دستم می رسند حاوی این پرسش هستند که چطور متوجه شوم چه زمانی شروع یک روند جدید است یا چه زمانی پایان یک روند قدیمی. خب! شما برای تشخیص از همان روش جست و جو الگوهای حرکت قیمت HH، HL یا LH، LL استفاده کنید. برای نمونه وقتی متوجه می شوید که الگوی HH و HL با ساخت یک سقف پایین تر دچار بی نظمی یا شکست شده است، این نشانه خطر است که روند صعودی ممکن است به پایان برسد.

در یک بررسی واقعی باید گفت که روند صعودی به پایان رسیده و یک روند نزولی تازه آغاز شده است. هرچند، لازم است تا دست کم یک الگو از LH و LL را که روند نزولی را دنبال می کنند ببینیم. این، بدان معناست که وقتی قیمت، نخستین LH را درست می کند ( این روند از تشکیل یک HH بازمی ماند) لازم است تا ببینیم که یک LL بجای یک LH ایجاد شود. از این نقطه نظر، می شود گفت که می توان شروع به جستجوی موقعیت های فروش کرد.

2 - جست و جوی سطوح موازی

می توانیم از مقاله " سطوح کلیدی برای حمایت و مقاومت " در سایت learntotradethemarket.com استفاده کنیم تا مشخص شود آیا یک بازار رونددار است یا خیر. رویکرد اساسی این است که در جست و جوی محدوده ای باشیم که قیمت بین سطوح موازی در نوسان است. اگر جهشی بین دو سطح موازی پیش می آید پس یک نوسانِ محدود بین دو سطح یا رنج دارید و نه یک بازار رونددار.

دو نوع اصلی از بازارهای رنج وجود دارد: بازاری با حرکت متلاطم خنثی و بازاری به صورت حرکت محدود بین سطح (range-bound). برای اطلاع بیشتر به مبحث جدید « چگونه با یک بازار رنج معامله کنم » در سایت learntotradethemarket.com توجه کنید.

در نمودار زیر، می بینیم که قیمت به طور کلی حرکت رنج میان سطوح موازی حمایت و مقاومت دارد. توجه داشته باشید که قیمت همیشه این سطوح را مورد هدف قرار نمی دهد بلکه اگر حرکت عمومی حرکت رنج میان دو سطح مشخص باشد شما یک بازار محدود بدون روند دارید.

آموزش معامله گری بورس نایل فولر

3 - میانگین های متحرک

روش ( تکنیکال ) بعدی در تمایز بین بازار رونددار و بدون روند این است که از میانگین های متحرکت استفاده کنیم. میانگین های متحرک نشانه های بصری ساده تری برای تازه کارها فراهم می کند ولی این حرکات باید در ترکیبی با حرکت قیمت که پیش از این توضیح دادیم استفاده شود. دلایل این ترکیب هم در ادامه خواهند آمد.

من به طور معمول از نمودار میانگین های متحرک نمایی هشت و 21 روزه (emas) در تایم فریم نمودار روزانه بعنوان یک راهنمای سریع برای روند و نیز یک حمایت دینامیک استفاده می کنم.

اساسا در زمان استفاده از میانگین های متحرکت دو چیز وجود دارد تا با آن ها میان بازار رونددار و بدون روند تمایز قائل شویم. یکی از این روش ها جهت حرکت است؛ میانگین های متحرک رو به بالا هستند یا پایین؟ من شخصا از روش «همگذری»(cross over) برای تعیین جهت استفاده می کنم و از آن در روش سنتی « سیستم ورود بر اساس همگذری میانگین متحرک» که برخی آن را آموزش می دهند، استفاده نمی کنم.

مورد دوم این است که آیا میانگین های متحرک از هم دور می شوند که این، نشان دهنده یک بازار معاملاتی بسیار قوی است. هرچند، لازم است تا میانگین های متحرک را با روش پرایس اکشن از نقطه نظر نخست ترکیب کنید چرا که این میانگین ها به تنهایی باعث اشتباه شما می شوند اگر که بازار، یک بازار رنج با نوسان بین دو سطح (range bound) باشد. این دو مورد به عنوان یک مرجع سریع برای جهت روند استفاده می شوند تا محدوده های ارزشمند دیده شده و در جست و جوی خرید و فروش از آنها باشیم.

میانگین های متحرک به تنهایی یک محدوده حمایت / مقاومت پویا (متحرک) هستند. این نمودارها فضایی میان دو میانگین حرکت هستند، مانند دوره هشت و 21 روزه میانگینمتحرک نمایی و ما از این ابزار می توانیم نظری به نشانه های حرکت قیمت داشته باشیم که به (مرجع قیمت اصلی) برمی گردند، تا بتوانیم در راستای روند به معامله بپردازیم.

قوی ترین تحلیل تکنیکال نایل فولر

اما هشدار مهم در استفاده از میانگین های متحرک برای شناسایی روند این است که در بازار با نوسان بین دو سطح فریبتان می دهند. به همین دلیل لازم است از روش اول   پرایس اکشن که در مورد نخست اشاره کردم استفاده کنید تا به عنوان فیلتر برای میانگین های متحرک عمل کند.

برای نمونه در یک بازار معاملاتی رنج ( range bound ) که من در مورد دوم در بالا به آن پرداختم، اگر میانگین های حرکت را روی نمودار خود قرار دهید، با نوسان قیمت میان سطوح موازی، این میانگین ها هم بالا و پایین می روند. با این اوصاف، با دنبال کردن میانگین های متحرک در یک بازار معاملاتی رنج،شما به طور مداوم به همان اندازه تغییرات کلی مسیر قیمت، شاهد عبور این میانگین ها از یکدیگر خواهید بود. به همین دلیل، انتخاب من روش شماره یک است که در بالا اشاره کردم ولی میانگین های متحرک یک مکمل با این روش می باشند و همانطور که اشاره کردم این میانگین ها محدوده های با ارزش مناسبی را در یک بازار رونددار برای خرید و فروش فراهم می کنند.

نتیجه گیری :

روند قطعا دوست شماست و بهتر است تکلیف خودتان را بدانید که آیا بازار رونددار است یا بدون ورند، که این هم قبل از آغاز کردن یک معامله بدست می آید. خوشبختانه این مبحث، چگونگی تمایز بین بازار رونددار و رنج را مشخص کرده است بنابراین می توانید شانس خود را برای حرکت های بزرگ در بازار بهبود ببخشید. برای یادگیری بیشتر درمورد بازارهای روندددار و رنج، ترجمه مقاله های بعدی را دنبال کنید.

نایل فولر

telegram share

کارگزاری فارابی

جایزه پرایس اکشن

photo 2017 01 31 17 11 41

آموزش پرایس اکشن

بهترین بروکر 1

تلگرام رسمي