با عرض پوزش در حال بروز رسانی و ارتقاع عملکرد و ظاهر وبسایت میباشم در این حال ممکن است در عملکرد وبسایت مشکلاتی باشد . از صبوری شما سپاسگذاریم

 دریک نگاه

ما با ترجمه کتب و مقالات بروز بین المللی که از غنی ترین و پرفروش ترین کتب و مقالات معتبر آمریکا و اروپا می باشند سعی بر جبران خلاء منابع و آموزش استاندارد برای هموطنان عزیز داریم.

4.5384615384615 1 1 1 1 1 Rating 4.54 (13 Votes)

حمایت و مقاومت – سوینگ های بالا و پایین (قسمت دوم)

نویسنده: لنس بگز

گردآوری: احمدرضا جبل عاملی

ترجمه و نشر: price-action.ir

مطالعه قسمت اول

در مقاله اخیر توضیح دادم که حمایت و مقاومت (از نظر من) بر پایه سوینگ های بالا و پایین قبلی، نواحی تراکم قیمت، اعداد رند و گپ های قیمتی هستند. اکنون انواع حمایت و مقاومت ها را که قبلا توضیح دادم را بررسی کرده، و درباره چگونگی تشخیص آنها، و چگونگی شکل گرفتنشان در بازار بورس بحث می کنیم. در این مقاله با حمایت و مقاومت مورد علاقه ام در پرایس اکشن و نوسان گیری شروع می کنیم – سوینگ های بالا و پایین. چرا اینها در نوسان گیری مورد علاقه من هستند! چون به نظر من اینها می توانند برخی از قوی ترین سیگنالها را در بازار سرمایه شکل دهند.

یک سوینگ بالا به بیان ساده یک نقطه برگشت در بالاترین حد قیمت می باشد. رالی های قیمتی، به قله دست می یابند و سپس سقوط می کنند. ما شاهد تعدادی از مثالها در نمودارهای زیر هستیم.

درباره سوینگ پایین چطور؟ خب، درست معکوس سوینگ بالا. یک سوینگ پایین به بیان ساده یک نقطه چرخش در کف حرکت قیمت قرار دارد. قیمت سقوط کرده، در نقطه ای در پایین توقف کرده و سپس رالی می کند. دوباره شاهد تعدادی از نمونه ها در نمودارهای زیر خواهیم بود.

چقدر دقیق یک سوینگ بالا یا پایین را تعریف می کنیم؟ خب، بعضی تمایل به خیلی دقیق شدن دارند. برخی برای تعریف یک سوینگ بالا دوست دارند یک سقف قیمتی را شاهد باشند، به همراه یک سقف پایین تر (lower high) در هر دو سمت چپ و راست. برخی دیگر دوست دارند حداقل دو سقف پایین تر (lower high) در سمت چپ و دو سقف پایین تر (lower high) در سمت راست.

و البته سوینگ پایین درست در جهت عکس قرار دارد، یک کف قیمتی با یک یا دو کف بالاتر (higher low) در هر سمت.

هیچ مشکلی با این روش تشخیص وجود ندارد، اما شخصا خیلی قوانین محدوده کننده ای برای خودم وضع نمی کنم. اگر شبیه یک سوینگ بالا باشد، پس یک سوینگ بالایی است. و اگر شبیه یک سوینگ پایین باشد، پس یک سوینگ پایین است.

همچنان که به سوینگ های بالا و پایین در نمودارهای زیر نگاهی می اندازید، مشاهده خواهید کرد که هرکدام از آنها به طور واضح یک نقطه چرخش هستند. شکی وجود ندارد. سعی نکنید معامله گری را پیچیده تر از آنی که هست بکنید.

بسیار خب، رایج ترین کاربرد حمایت و مقاومت به بیان ساده همان طوری است که در دو نمودار زیر نشان داده می شود.

نخست، گروهی از سوینگ های بالا در یک ناحیه قیمتی برابر (یا تقریبا برابر) یک ناحیه مقاومتی را شکل می دهند. این سقفی است که جلوی افزایش بیشتر قیمت را می گیرد.

آموزش تحلیل تکنیکال 1

در نمودار فوق می بینید که یک توقف واضح در حرکت صعودی قیمت در سوینگهای بالایی A، B، C، D و E وجود دارد.

در هر کدام از این نقاط، قیمت تقریبا تا 11460 رالی کرد، و به پایین برگشت.

چرا قیمت در این نقطه به سقوط خود تمایل دارد؟ خب، تنها دلیلی که قیمت همیشه در یک سوینگ بالا سقوط می کند این است که تعادل عرضه/تقاضا به نفع خرسها (فروشنده های بازار) بر می گردد. یک افزایش در عرضه و/یا کاهش در تقاضا منجر به سقوط قیمت می شود.

چطور و چرا تعادل عرضه/تقاضا در این نقطه تغییر می کند؟ در حالی که دلایل متعددی می توانند وجود داشته باشند، واضح ترین دلیل این است که معامله گران به سادگی به این نتیجه می رسند که انتظار تغییر داشته باشند و با بررسی تاریخچه حرکت قیمت، معامله گر مشاهده کرده است که این ناحیه قیمتی پیش از این مقاومتی را تشکیل داده است. با دانستن اینکه مقاومت احتمالا دوباره در آینده موقعیت خود را حفظ می کند، به این ناحیه به عنوان یک ستاپ برای یک معامله بالقوه فروش نگاه خواهند کرد. مشاهده مقاومت قبلی در این ناحیه، و انتظار اینکه این ناحیه موقعیت خود را حفظ کند، منجر به این می شود که معامله گران در این ناحیه بر فشار عرضه بیافزایند، که این احتمال حفظ موقعیت ناحیه مقاومتی را افزایش می دهد.

من چطور از این اطلاعات استفاده می کنم؟ دقیقا در بالا توضیح دادم. در نمودار فوق، اجازه دهید بگویم من خط مقاومت را پس از شکل گیری سوینگ های بالای A و B رسم می کنم. سپس همچنان که قیمت به سمت بالا تا آن ناحیه رالی می کند، دوباره در نقطه C، افزایش احتمال حفظ دوباره موقعیت مقاومت را پیش بینی خواهم نمود. (توجه کنید که انتظار هیچگونه ضمانتی برای این اتفاق را ندارم، این سطح ممکن است شکسته شود، من به سادگی انتظار یک احتمال بالاتر برای حفظ موقعیت توسط این ناحیه مقاومتی را دارم) سپس، با مشاهده شواهدِ یک توقف در حرکت به سمت بالا در داخل محدوده ستاپ من، یک سفارش محدود (limit order) قرار خواهم داد تا آنجایی که ممکن است نزدیک به سقف های قیمتی معامله فروش انجام دهم. من در اینجا دو منفعت واقعی را مشاهده می کنم:

الف) یک معامله با احتمال بالاتر – با ورود تا جای ممکن نزدیک به ناحیه مقاومتی، حتی اگر حرکت قیمت تنها فاصله کوچکی را طی کند، حرکت تهاجمی حد ضرر من برای خروج سر به سر در ترکیب با استراتژی کاهش حجم معاملات باز، احتمال بالایی را برای انجام یک معامله سودده در اختیار من قرار می دهد.

ب) یک معامله با ریسک پایین تر – با ورود در نزدیکی ناحیه مقاومت تا جایی که ممکن است و قیمت اجازه می دهد، فاصله را برای قرار دادن حد ضرر برای مواردی که سطح مقاومتی ناموفق عمل می کند کاهش داده ام.

حمایت دقیقا با اتفاق افتادن چندین سوینگ پایین در یک یا تقریبا یک منطقه قیمتی به همین شیوه عمل می کند.

آموزش نوسان گیری 2

یک سوینگ پایین ناحیه ای حمایتی را مشخص می کند که قبلا تغییر در تعادل عرضه/تقاضا به نفع خریداران در بازار سرمایه را نمایش داده است.

با تعریف ناحیه ای از حمایت بالقوه از طریق کف های دوقلوی قبلی در سوینگ های پایین A و B، می دانم که این یک ستاپ بالقوه را برای یک معامله خرید در صورتی که قیمت به آن ناحیه حمایت بازگردد به من پیشنهاد می دهد. این اتفاق در نقطه C افتاد. در حقیقت این مثال یک ستاپ عالی را نشان می دهد، در این مثال قیمت مجبور بود از قبل چنین مسیر طولانی را به سمت پایین طی کند تا به نقطه C برسد.

در نقطه C من به دیگر معامله گران در جستجوی نقطه ورود در جهت خرید با تریگر ورود در نزدیکترین نقطه ممکن به C خواهم پیوست. در حالی که ورود به این معامله از آنجایی که قیمت ناحیه حمایت را لمس کرده و سپس به سرعت به بالاتر حرکت کرده است سخت بوده است، آنهایی که قادر به ورود شدند، معامله ای با احتمال بالاتر و ریسک پایین تر نصیب شان شده است.

این مفهوم را نیز همانطور که در نمودار زیر نشان داده شده می توان در متن یک روند برقرار شده به کار برد:

نوسان گیری3

در یک روند برقرار شده، من قیمت را که در حال شکل دادن یک سوینگ بالا و مقاومت فرعی (با اهمیت پایین) در نقطه A است مشاهده خواهم نمود. انتظار من این است که اگر قیمت به این ناحیه بازگردد، یک ستاپ بالقوه برای یک معامله فروش وجود دارد.

قیمت با سوینگهای بالا در هر دو نقطه B و C به این سطح مقاومت نزدیک شد که این، دو فرصت معاملاتی عالی در جهت فروش را ارائه داد.

دیگر کاربرد رایج سوینگها به عنوان حمایت یا مقاومت، از طریق نواحی است که در آنجا مقاومت قبلی اکنون تبدیل به حمایت می شود، و یا حمایت قبلی حال تبدیل به مقاومت می شود.

کتاب آموزش بورس 4

شما می توانید در نمونه بالا مشاهده کنید که مقاومت قبلی که توسط سوینگ بالا در A تشکیل شده است، در نقطه B شکسته شد، و سپس حمایت را در سوینگهای پایین C و D شکل داد.

چرا این روش جواب می دهد؟ خب، صرف نظر از افزایش تقاضا از سوی معامله گرانی مانند من که انتظار دارند سطح حمایت در سوینگ پایین C موقعیت خود را حفظ کرده و در نتیجه من به دنبال یک ستاپ در جهت خرید باشم، یک دلیل روانی هم برای حفظ این ناحیه (شکسته نشدن آن) وجود دارد.

مطالعه قسمت سوم

مقالات مرتبط:

 دلیل حرکات قیمتتعامل و کنار آمدن با عدم قطعیت در بازارتحلیل قیمت به روش تایم فریم بالا به پایین

 

telegram share

کارگزاری فارابی

جایزه پرایس اکشن

photo 2017 01 31 17 11 41

آموزش پرایس اکشن

بهترین بروکر 1

تلگرام رسمي